תהליך עיצוב בית מגורים הוא תהליך מעניין שלוקח בחשבון קשת של גורמים והקשרים. למרות שלעתים נדמה כי טעם אישי והעדפות המעצב או הדייר הם שצריכים להנחות את הבחירה בקווי העיצוב, המציאות היא מורכבת הרבה יותר. הבחירה בסגנון העיצוב צריכה להיות מונעת משיקולים רחבים משיקולי טעם והעדפות אישיים, ועליה לקחת בחשבון נושאים עמוקים ושורשיים בהרבה.

סגנונות עיצוב פנים

ניתן לומר כי כל דירת מגורים “זקוקה” לעיצוב פנים בכדי להיות נעימה יותר ועל מנת להיות מותאמת באופן מושלם לצרכי הדיירים שיגורו בה. עיצוב פנים מקצועי ומושכל יכול לשדרג כל דירת מגורים – גם דירות יד שנייה שנרכשו וזקוקות לשיפוץ מקיף וגם “דירות על הנייר” שבנייתם טרם החלה. במקרה השני בדרך כלל יהיה מועד מוגדר להצעה תכנונית של מעצבים, וכמובן שגם אז על העיצוב להתייחס לכל הפרמטרים הנחוצים.

חשוב לזכור כי בית אינו עומד בפני עצמו אלא הוא מחובר לרחוב, לעיר, לנוף או לאזור מסוים. משימת עיצוב בית פרטי צריכה להתייחס לפרמטרים האלו וליצור קשר עמוק בינם לבין הבית. תהליך עיצוב של בית מגורים פרטי מתחיל במחקר ארוך ומקיף אודות הבית, האזור בו הוא נמצא וכמובן צרכי הלקוח והחוויה שהוא שואף לקבל בביתו.

סגנונות עיצוב פנים, הנקין שביט

ישנו מספר רב של סגנונות עיצוב פנים שחלקם מלווים אותנו תקופות ארוכות וחלקם חדרו לחיינו בשנים האחרונות. חידושים ועדכונים ישנם כל הזמן אולם חשוב לבחון את התמונה המלאה ולבצע בחירות שמתחשבות, כאמור, גם בצרכי הלקוח, גם במבנה הבית וגם בהקשרים רחבים הרבה יותר. בשורות הבאות נסקור מספר סגנונות עיצוב פנים מרכזיים ונעסוק בשורשים ובמקורות שלהם, כמו גם במאפייניהם הבולטים.

עיצוב פנים - אדריכלות נוף

עיצוב פנים קלאסי לבתי מגורים

סגנונות עיצוב פנים קלאסיים אלו למעשה סגנונות רשמיים שנועדו לתת ביטוי למסורות עתיקות יומין שמלוות אותנו מתקופות קדומות. הסגנון הקלאסי שואב רעיונות מקווים עיצוביים באירופה הקלאסית והשראה ממבנים ומחללים מלכותיים. עיצוב דירת מגורים על פי הסגנון הקלאסי יהיה מוקפד במיוחד וישדר יוקרה וסטייל מלכותי. הדגש הקלאסי יינתן גם בעיצוב החלל אך גם בבחירת הריהוט, פריטי האמנות, צבעי הקירות והחומרים. הצבעים שילוו סגנונות עיצוב פנים קלאסיים יהיו לרוב בגווני לבן ושמנת אולם בהחלט ייתכנו גם נגיעות של זהב וגוונים כהים של סגול ובורדו שיעניקו עומק ודרמטיות. כמו בכל עיצוב בית המיועד למגורים, גם עיצוב בסגנון זה צריך לקחת בחשבון גורמים נוספים וליצור סנכרון מושלם בין כל ההקשרים שהוזכרו.

 עיצוב בתי מגורים מודרניים

לפני שעוסקים במפרט סגנון העיצוב המודרני חשוב להבין את שורשיו של הסגנון הפופולרי הזה. עיצוב פנים של בתי מגורים מודרניים שואב את מקורות ההשראה שלו מהאדריכלות המודרנית שהחלה בשנות השלושים של המאה הקודמת. בשנים האלו החלו לתכנן מבנים בקווים פשוטים, חפים מעיטורים ומקישוטים, ובניגוד כמעט מוחלט לסגנון הקלאסי. עיצוב בתים מודרניים ייעשה בצורה נקייה ופשוטה, ללא עיטורים ופיתוחים תוך שימת דגש על חומרים בצורתם הטבעית. כך למשל ייעשה שימוש רב בעץ אלון טבעי, בטון חשוף (כחלק מזרם הברוטליזם שמאפיין את הבנייה המודרנית), זכוכית, ברזל ועוד. סגנונות עיצוב פנים מודרניים הפכו למבוקשים במיוחד בשנים האחרונות והם מבטאים מחשבה עמוקה על נושאי עיצוב ויופי. הסגנון המודרני עוסק בתחום של עיצוב מטבחים, עיצוב חדרי שינה, חללי מגורים, חדרי אמבטיה ועוד.

עיצוב מודרני בין ישן לחדש בבית אבן עתיק

עיצוב פנים אקלקטי לבית פרטי

בזמן האחרון נדמה כי כולם מדברים על הסגנון האקלקטי, אבל מה הוא בדיוק אומר? אקלקטיות היא סגנון אמנותי שאוסף רעיונות וכיוונים מתרבויות שונות ומסגנונות שונים ומחבר בניהם. באנגלית נקרא הסגנון בשם mix&match שמבטא היטב את הרעיון שעומד מאחוריו. חשוב להבין שעיצוב בית מגורים בסגנון האקלקטי חייב להיעשות במקצועיות רבה על מנת שלא יהיה עומס בפריטים ועל מנת שהתוצאה הסופית תהיה מאוזנת ובטוב טעם. למרות שלכאורה נדמה כי ניתן לאסוף כל מה שרוצים מאיזה סגנון שרוצים וליצור שילוב בניהם, לא כך הדבר. ישנם חוקים ברורים בעיצוב בתי מגורים בהשראת הסגנון האקלקטי וכל פעולה חייבת להתבצע לאחר מחשבה רבה.

עולם עיצוב הפנים טומן בחובו סגנונות, כללים, השראות ורעיונות בלי סוף. על מנת לעצב בית מגורים יש לבחור סגנון עיצוב ולצעוד ביחד איתו אל ההקשר הרחב שבו הבית עומד. עיצוב פנים של בתים פרטיים צריך להיות פונקציונאלי אך גם לבטא אלמנטים של יופי, עיצוב והיסטוריה. השילוב המנצח בין אלו הוא שיצור בית מעוצב עם אווירה וקשר למקום בו הוא נמצא ולדיירים שגרים בו.

Share This: